Τομέας Πληροφορικής

O Τομέας Πληροφορικής είναι ένας από τους πιο σύγχρονους τομείς των Επαγγελματικών Λυκείων. Έχει στόχο να προσφέρει στους μαθητές σύγχρονες γνώσεις στην επιστήμη της Πληροφορικής. Οι απόφοιτοι αποκτούν τεχνικές αλλά και θεωρητικές γνώσεις και ικανότητες που συμβαδίζουν με την αγορά εργασίας, και έτσι είναι ικανοί να παρακολουθούν τις εξελίξεις γύρω από την Πληροφορική, να προσαρμόζονται σε νέα δεδομένα και να διεκδικούν επάξια μια θέση στον επαγγελματικό χώρο.

Η Πληροφορική είναι μία επιστήμη που αξίζει κανείς να ασχοληθεί με αυτήν γιατί:

• Προσφέρει μεγάλες ευκαιρίες σταδιοδρομίας
  • Προσφέρει μεγάλη ποικιλία και δυνατότητες εξειδίκευσης
  • Οι γνώσεις της αξιοποιούνται σχεδόν από όλα τα επαγγέλματα
  • Βρίσκει εφαρμογές σε όλους τους τομείς της ζωής μας

Ο Τομέας «Πληροφορικής» (Β Τάξη) του σχολείου μας διαθέτει στην Γ Τάξη τις ειδικότητες:

• Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής: δίνεται έμφαση στα Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων, σε δημιουργία εφαρμογών σε γλώσσα Python και θέματα Συντήρησης Πληροφοριακών Συστημάτων

Τα επαγγέλματα πληροφορικής απαιτούν δημιουργική σκέψη, μεθοδικότητα και οργανωτικές δεξιότητες. Ακριβώς επειδή είναι μία επιστήμη που εξελίσσεται συνεχώς πρόκειται για μία απασχόληση που είναι δυναμική και ενδιαφέρουσα. Αναγκαία είναι και η συνεχής κατάρτιση στις νέες τεχνολογίες.

Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος σε επιχειρήσεις, οργανισμούς και δημόσιους φορείς με αντικείμενα :

• Κατασκευή και υποστήριξη προϊόντων πληροφορικής
  • Σχεδίαση / εγκατάσταση / υποστήριξη δικτύων Η/Υ
  • Ανάπτυξη εφαρμογών λογισμικού (προγραμμάτων υπολογιστών)
  • Δημιουργία/συντήρηση/διαχείριση ιστοσελίδων
  • Προώθηση και πώληση προϊόντων ή υπηρεσιών πληροφορικής
Previous post Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας
Next post Τομέας Υγείας