Στιγμές Χαράς και Επιτυχίας στη Λέρο: Απονομή Αριστείων και Βραβείων Προόδου

Στις 27 Οκτωβρίου, η πόλη της Λέρου γέμισε από χαρά και συγκίνηση καθώς πραγματοποιήθηκε η ετήσια απονομή των Αριστείων και των Βραβείων Προόδου. Μια μέρα γεμάτη περηφάνια, όπου τα παιδιά, που πέρασαν στα πανεπιστήμια ανοίγοντας τα φτερά τους στη ζωή, τιμήθηκαν για τις επιτυχίες τους.

Η Διευθύντρια του σχολείου, με ένα θερμό χαιρετισμό, συγχάρηκε τους νέους αποφοίτους και τους επισήμανε ότι, πέρα από τις ακαδημαϊκές επιδόσεις, η μέγιστη σημασία έχει να αριστεύουν σε ηθικές αξίες και προκοπή. Το μήνυμα αυτό επισημαίνει ότι η εκπαίδευση δεν περιορίζεται μόνο στην απόκτηση γνώσης, αλλά επίσης στη διαμόρφωση ενός ηθικού και κοινωνικού χαρακτήρα.

Καθώς οι νέοι αποφοίτοι ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν την πρόκληση της ενήλικης ζωής, αυτή η μέρα αποτελεί υπενθύμιση για το πόσο σημαντικό είναι να αναπτύξουμε όχι μόνο την ευφυΐα, αλλά και τον χαρακτήρα μας. Καθώς ανοίγουν τα φτερά τους στη ζωή, ας στοχεύουν να αριστεύουν σε όλους τους τομείς της ζωής τους, διατηρώντας πάντα την αξιοπρέπεια και την ανθρωπιά.

Ήταν μια υπενθύμιση για όλους ότι η εκπαίδευση είναι πολύ περισσότερο από απλά τα μαθήματα στην τάξη. Είναι η βάση για τη δημιουργία ενός καλού, ηθικού πολίτη, και αποτελεί τον πυλώνα της επιτυχίας σε κάθε πτυχή της ζωής.

Previous post Συγχαίρουμε το ταλέντο, τη συνεπή προσπάθεια και τη διάκριση των Μαθητών μας!
Next post ΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2023