pliroforikitomeas2

Ο Τομέας Πληροφορικής έχει στόχο να προσφέρει στους μαθητές σύγχρονες γνώσεις στην επιστήμη της Πληροφορικής. Οι απόφοιτοι αποκτούν τεχνικές και ικανότητες που συμβαδίζουν με την αγορά εργασίας, και του δίνουν την ικανότητα να παρακολουθεί τις εξελίξεις γύρω από την Πληροφορική, να προσαρμόζεται σε νέα δεδομένα και να διεκδικεί με αυτοπεποίθηση μια θέση στον επαγγελματικό χώρο.

Γιατί να ασχοληθώ με την Πληροφορική;

Γιατί είναι μια επιστήμη που:

• Βρίσκει εφαρμογές σε όλους τους τομείς της ζωής μας
  • Οι γνώσεις της αξιοποιούνται σχεδόν από όλα τα επαγγέλματα
  • Προσφέρει μεγάλη ποικιλία και δυνατότητες εξειδίκευσης
  • Προσφέρει μεγάλες ευκαιρίες σταδιοδρομίας

Που μπορώ να Εργαστώ;

Τόσο στον δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ως αυτο-απασχολούμενος.

Ειδικότερα σε:

• Επιχειρήσεις, Οργανισμούς, Τράπεζες, Ινστιτούτα, Ιδρύματα, Υπουργεία, Εκπαιδευτικές Μονάδες, Μονάδες Κατάρτισης κ.α. που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής
  • Επιχειρήσεις που Σχεδιάζουν, Κατασκευάζουν & Υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής και Δίκτυα υπολογιστών
  • Επιχειρήσεις που Προωθούν, Πωλούν & Υποστηρίζουν Προϊόντα και Υπηρεσίες Πληροφορικής και Δικτύων
  • Ως Ελεύθερος Επαγγελματίας π.χ. γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών, γραφείο τεχνικής υποστήριξης σε Η/Υ, γραφείο κατασκευής ιστοσελίδων, γραφιστικές τέχνες κ.α.
  • Ανοίγοντας την δική σας Επιχείρηση ή αξιοποιώντας τις γνώσεις που θα αποκτήσετε την στήριξη μιας οικογενειακής επιχείρησής. Θα μπορείτε να υποστηρίξετε τους υπολογιστές και τα Πληροφοριακά Συστήματα της επιχείρισης αλλά και την Προβολή της τόσο στο Internet.

Μαθητές του Τομέα Πληροφορικής μπορούν να εισαχθουν στις παρακάτω σχολές *

α) Τμήματα για υποψηφίους όλων των τομέων (κοινά)

β)Τμήματα για υποψηφίους Πληροφορικής

*επειδή το μηχανογραφικό αλλάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα καλύτερα να επικοινωνείτε με το σχολείο!!!!